Oferty Allegro

Zmiany w Regulaminie Allegro od lipca 2021 roku

Zmiany w Regulaminie Allegro od lipca 2021 roku

Allegro dokonało parunastu zmian w narzędziach dla Sprzedających, wprowadziło także kilka nowych funkcjonalności. W związku z tym serwis musiał zaktualizować regulamin. Pierwsze zmiany weszły w życie 1 lipca, natomiast kolejne 5 dni później. Wykaz aktualizacji w regulaminach możesz znaleźć, klikając w poniższe linki:

Dodane fragmenty zaznaczono na niebiesko, a usunięte zostały przekreślone.

Poniżej prezentujemy listę obszarów, w których serwis wprowadził udoskonalenia. Wypisaliśmy najistotniejsze z punktu widzenia Sprzedawcy zmiany.

1. Start programu Allegro Ceny od 1.07

Program Allegro Ceny ma na celu wsparcie przedsiębiorców w sprzedaży, dzięki rabatom od ceny oferty, które pokrywa serwis. Wystarczy przystąpić do programu, a portal automatycznie obniża ceny wybranych produktów w niektórych Twoich ofertach. Jeśli Allegro obniży cenę Twojego towaru o 5 zł, kupujący zapłaci 5 zł mniej, ale Ty dostaniesz od serwisu pełną kwotę, za jaką wystawiłeś produkt. Oczywiście, żeby móc skorzystać z takich obniżek należy spełnić pewne warunki. 

Kryteria przystąpienia do Programu:

 • aktywne konto firmowe,
 • jakość sprzedaży na poziomie co najmniej neutralnym,
 • wskaźnik poleceń za ostatnie 12 miesięcy na poziomie co najmniej 98,5%,
 • obrót na koncie w okresie styczeń – maj 2021: co najmniej 25 tysięcy zł.

Więcej na temat programu znajdziesz tutaj.

2. Dostosowanie serwisu do pakietu e-commerce VAT

O nowych przepisach pisaliśmy w tym artykule. Unijny pakiet VAT na platformy handlowe nakłada obowiązek podatkowy, ponieważ na mocy nowych przepisów to one w określonych przypadkach stały się stroną w sprzedaży konsumentowi. Oznacza to, że podatek VAT od niektórych transakcji będą rozliczać portale aukcyjne. Jakie to transakcje?

 • Dotyczące sprzedaży towarów o wartości nieprzekraczającej 150 euro, importowanych z krajów trzecich przez podatników unijnych na rzecz konsumentów UE
 • Dotyczące sprzedaży towarów bez limitu wartości, znajdujących się na terenie Unii, ale sprzedawanych przez przedsiębiorcę niemającego siedziby ani stałego miejsca działalności na terytorium Unii

Jeśli chodzi o Allegro, serwis nie zarejestrował się do IOSS. Oznacza to, że gigant nie rozliczy podatku VAT za sprzedających, którzy nadali przesyłki z krajów trzecich. Zmiany natomiast obejmą sprzedających:

 • Posiadających siedzibę poza UE
 • Nieposiadających stałego miejsca prowadzenia działalności dla potrzeb VAT w UE
 • Wysyłających towar konsumentowi z terytorium Unii

Allegro.pl rozliczy transakcje w ramach pakietu e-commerce VAT w momencie, w którym wpłata trafi od kupującego na konto sprzedającego. Odpowiednią kwotę serwis doliczy do faktur wystawianych co miesiąc. Takie pozycje znajdą się w zakładce Rozliczenia z Allegro pod nazwą „Rozliczenia poza VAT”. 

Ważnym zapisem jest wymóg podania prawidłowych i aktualnych danych. W określonych przypadkach, jeśli podane przez Ciebie informacje będą niepoprawne i wpłyną na rozliczenia w ramach pakietu eCommerce VAT – Allegro może obciążyć Cię dodatkowo wykazaną kwotą.

3. Nowe metody dostaw i zmiany w Wysyłam z Allegro

Wysyłam z Allegro to narzędzie ułatwiające zarządzanie przesyłkami w serwisie. Sprzedawca dzięki niemu może, bez podpisywania umowy z przewoźnikami, korzystać z usług transportowych tj. zamawiać kuriera i drukować etykiety. Allegro oferuje kilku dostawców: UPS, DPD, Pocztex, Przesyłka Polecona oraz Punkty Poczta, Żabka, Orlen, Ruch. Do grona tych metod 5 lipca dołączyło: Allegro Kurier UPS (do 10 kg) Pobranie oraz Allegro UPS Odbiór w Punkcie. Z tej drugiej metody skorzystasz od 6 września wyłącznie w opcji „Wysyłam z Allegro”. Stanie się tak m.in. za sprawą przeniesienia metody Allegro UPS Odbiór w Punkcie z grupy Allegro Mix do Allegro Standard, co oznacza, że za dostawę tą usługą rozliczysz się bezpośrednio z Allegro.

Wyżej wymienione sposoby dostaw możesz udostępnić swoim klientom także w ramach Allegro Smart. Aby funkcja działała, ceny nowych sposobów dostaw należy ustawić w przedziałach:

 • Allegro Kurier UPS (do 10 kg) Pobranie – od 4,00 zł do 16,99 zł
 • Allegro UPS Odbiór w Punkcie – 0,01 zł – 8,99 zł 

Pamiętaj, że większość integracji z powodzeniem dodasz przez Sellasist w funkcjach eksperymentalnych. Korzystanie z funkcji jest bezpłatne. Sprawdź, jak uruchomić integrację z Wysyłam z Allegro.

 

Zmiany w Regulaminie Allegro od lipca 2021 roku, Blog Sellasist

4. Ceny usług dodatkowych dla metod dostawy UPS

Usługa przewoźnika UPS rozszerzono o Allegro Kurier UPS (do 10 kg) Pobranie. Jak wyżej wspomniano, Allegro UPS Odbiór w Punkcie od 6.09 będzie rozliczana wyłącznie przez Allegro.  Sprzedawca zapłaci za przesyłkę nadaną przy pomocy tej metody kwotę 8,49 zł brutto. Na mocy tych zmian, 6 wrześnie usunięta zostanie również metoda Allegro UPS Odbiór w Punkcie Pobranie. W związku z tym zmieniono stawki dotyczące opłat dodatkowych, takich jak kwota pobrania (w ramach Allegro Smart wynosi 3,49 zł), dopłaty za wagę powyżej 10 kg paczki czy zwrot ciężkiej przesyłki. Pełen wykaz zmian znajdziesz w Załączniku nr 4 w punkcie 4

5. Opłaty Przesyłek Uciążliwych InPost i DPD

Zmianie cen uległy także tzw. Przesyłki Uciążliwe, za które przewoźnik InPost uznaje wszystkie przesyłki niezgodne z regulaminem lub niedozwolone w świetle przepisów prawa. Przesyłką Uciążliwą jest również paczka, której zawartości wyrządzi ewentualne szkody, a także posiadająca wadliwe opakowanie. Chodzi np. o materiały żrące i łatwopalne. Kara za pierwsze zdarzenie związane z nadaniem takiej przesyłki wynosi obecnie 99 zł, natomiast za każde kolejne 999 zł.

6. Kupony rabatowe dla klientów

Od 12 lipca każdy sprzedający będzie mógł udostępnić w swoich ofertach kupony rabatowe. Zostaną one wyświetlone w formie specjalnego oznaczenia przy cenie przedmiotu. Kupujący mogą wyszukiwać takie oferty w zakładce allegro.pl/zobacz/kupony

Zmiany w Regulaminie Allegro od lipca 2021 roku, Blog Sellasist

Klienci będą mogli odebrać kupon bezpośrednio z Twojej oferty i obniżyć cenę przedmiotu podczas zakupu.

7. Regulacje dotyczące sprzedaży wyrobów medycznych

Allegro dostosowało Regulamin do ustawy z dnia 20 maja 2010 roku o wyrobach medycznych. Według niej, aby artykuł medyczny został dopuszczony do obrotu, musi spełnić kilka ważnych kryteriów. Dlatego od 5 lipca na Allegro można sprzedawać wyroby medyczne, które:

 • są oznaczone znakiem CE z czterocyfrowym numerem,
 • mają etykietę w języku polskim,
 • mają instrukcję obsługi w języku polskim.

Co w praktyce oznacza, że w opisie oferty powinno znaleźć się zdjęcie oznaczenia znaku CE z czterocyfrowym numerem, zdjęcie etykiety w języku polskim oraz informacja o tym, ze do produktu dołączona jest instrukcja w języku polskim. Jeśli w opisie nie znajdą się te trzy składowe, Allegro może usunąć Twoją ofertę. 

8. Poprawka zapisu w cenniku Allegro Lokalnie

Allegro Lokalnie powstało z myślą o sprzedawcach okazjonalnych, którzy niekoniecznie posiadają konto firmowe. 5 lipca wprowadzono drobne zmiany w  Regulaminie Allegro Lokalnie. To jest: doprecyzowano informację o wyróżnieniu w pakiecie Turbo, a także poprawiono zapis dotyczący komunikacji pomiędzy Kupującymi a Sprzedającymi na platformie oraz zgody na udostępnianie napisów na zdjęciach zamieszczonych w ofercie. Nowe regulacje znajdziesz w Załączniku nr 4 i 13

9. Zapis o towarach zakazanych

Allegro zabrania wystawiania ofert, które naruszają powszechnie przyjęte normy etyczne, propagują nienawiść, systemy autorytarne i totalitarne, przemoc lub jakiekolwiek formy dyskryminacji. Aby Sprzedający przestrzegali tej zasady, serwis dodał do Regulaminu zapis: 

Zabronione jest publikowanie i prezentowanie wszelkich treści, które naruszają powszechnie przyjęte normy etyczne lub moralne lub obyczajowe, w szczególności nawołujące do lub propagujące nienawiść, przemoc lub jakiekolwiek formy dyskryminacji, w tym ze względu na narodowość, kolor skóry, przekonania, religię, światopogląd, propagujące systemy autorytarne i totalitarne, a także wszelkich treści pochwalających lub popierających tego rodzaju zachowania.

10. Dodanie nowych kryteriów na Super Sprzedawcę

Super Sprzedawca to program dla najlepszych sprzedających na Allegro, którzy profesjonalnie realizują zamówienie i mają wysokie oceny. Symbol Super Sprzedawcy widoczny przy ofercie, na wstępie budzi zaufanie kupujących. Program pozwala również na zbieranie monet, które można przeznaczyć do wyróżnienia ofert. Od 31 lipca, aby zostać Super Sprzedawcą, trzeba będzie spełnić nowe warunki:

 • 99% odpowiedz na wiadomości klientów w ciągu 24 godzin,
 • 99% odpowiedz w Dyskusjach w ciągu 24 godzin.

Sprawdź, pozostałe kryteria dołączenia do programu. 

11. Ograniczenie liczby powiadomień wysyłanych klientowi

1.07. Allegro w Regulaminie dodało zapis, zabraniający wysyłania powiadomień do kupujących z zewnętrznych narzędzi, które:

 • informują o otrzymaniu wpłaty,
 • przesyłają link do śledzenia przesyłki oraz informują o poszczególnych etapach jej dostarczenia (jeśli paczka została nadana przez zintegrowanych przewoźników),
 • proszą o ocenę transakcji.

Dotyczy to również wiadomości, której część dotyczy jednej z powyższych kwestii. Allegro przesyła te informacje w Twoim imieniu, dlatego serwis nie chce, aby dochodziło do duplikacji treści. W związku z tym ograniczeniem w panelu Sellingo dodano możliwość decydowania, czy powiadomienia o zmianie statusu zamówienia mają być wysyłane w zależności od źródła zamówienia. Wysyłka notyfikacji do zamówień pochodzących z Allegro, została domyślnie wyłączona. 

12. Wypłaty środków z serwisu

Dokonane zmiany w tym zakresie od 1 lipca: 

 • Umożliwienie częstszych wypłat kwot od 4000 zł do banków z prefiksem zagranicznym. 
 • Prewencyjne opóźnianie wypłat środków ze sprzedaży w podkategorii Smartfony i telefony komórkowe (zamiast kategorii Telefony i akcesoria).
 • Uwzględnienie w zapisach możliwość blokady wypłaty środków w sytuacji podejrzenia naruszenia prawa.
 • Dostosowanie zapisów do pakietu eCommerce VAT.
 • Wprowadzenie zapisów dotyczących usługi fulfillment, którą Allegro planuje uruchomić w tym roku. Usługa ta oznacza przekazanie obsługi logistycznej zamówień zewnętrznemu operatorowi.

13. Anulowanie nieopłaconych zakupów

Od 1 lipca Allegro automatycznie anuluje zakupy, za które klient nie zapłaci w terminie: 30 dni w przypadku licytacji oraz 7 dni dla pozostałych ofert. Wcześniej okres ten wynosił aż 60 dni. 

5/5 - (1 vote)

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymaga pola oznaczone są *

5 − jeden =