Poradnik sprzedawcy

Magazyn w e-commerce – jak zwiększyć wydajność?

Magazyn w e-commerce – jak zwiększyć wydajność?

Magazyn stanowi kluczowy element łańcucha logistycznego w obsłudze zamówień e-commerce. Jego rola jest niezwykle istotna, wpływając na tempo realizacji zamówień. Efektywność magazynu przekłada się bezpośrednio na zadowolenie klientów oraz długoterminowy rozwój biznesu online.

Doskonalenie magazynu w biznesie online

Współczesny magazyn e-commerce to centrum operacji związanych z przechowywaniem towarów, przygotowaniem zamówień (pick and pack) oraz ich szybką dostawą. Kluczową rolę w tym procesie odgrywa zaawansowany system zarządzania magazynem (WMS), który pozwala na optymalizację operacji logistycznych.

W tym artykule omówimy aspekty takie jak:

 1. Rola magazynu w e-commerce – obsługa zamówień oraz jej wpływ na zadowolenie klientów.
 2. Zarządzanie magazynem i procesy logistyczne – narzędzia do optymalizacji obsługi zamówień.
 3. Logistyka dla klientów sklepów internetowych – ważnym elementem w procesie zakupu.
 4. Optymalizacja i doświadczenie ekspertów i ich kluczowa rola w dziedzinie logistyki sukcesu e-commerce.
 5. Rola systemu Sellasist WMS w uzyskaniu maksymalnej efektywności działalności e-commerce.

Znaczenie logistyki w sklepie internetowym

Aby klient był zadowolony z zakupów w sklepie internetowym, warto zastanowić się nad tym, na co zwraca on uwagę w procesie nabywania produktów. Klientów z pewnością zainteresuje:

 • sposób prezentacji produktów, 
 • dostępność dogodnych dla niego opcji płatności, 
 • rekomendacje dotyczące towarów itd. 

Istotne są również kwestie logistyczne, które pozwalają na budowanie długotrwałych relacji biznesowych i przyczyniają się do ich powrotu jako stałych nabywców danego sklepu online. Jednak elementem w procesie zakupowym jaki najczęściej przekonuje klienta do zakupu jest bezpłatna, ekspresowa dostawa oraz różnorodne formy dostarczenia produktów (PUDO – Pick Up Drop Off – rozwiązanie ostatniej mili).

Znaczenie logistyki w sklepie internetowym

Kluczowe elementy sprawnej i szybkiej dostawy:

 • magazyn e-commerce, który zapewnia zoptymalizowany proces obsługi zamówień;
 • elastyczny proces logistyczny, który bierze pod uwagę komfort odbioru towaru przez klienta docelowego.

Wyzwania stojące przed dostawcą oprogramowania WMS do magazynu

W obliczu rosnącej konkurencji na rynku, wiele przedsiębiorstw decyduje się na outsourcing pewnych procesów obsługi zamówień, dążąc do świadczenia usług jak najszybciej i najbardziej profesjonalnie. Jednakże wiąże się to z wysokimi kosztami, które mogą wpłynąć na opłacalność biznesu. Z tego powodu istotnym aspektem jest płynne i przejrzyste zarządzanie magazynem, aby firma była w stanie skutecznie funkcjonować, zwłaszcza w okresach intensywnego wzrostu sprzedaży.

Wyzwania stojące przed dostawcą oprogramowania WMS do magazynu

Równie istotną rolę pełni zespół odpowiedzialny za aspekty wizualne i ewentualną personalizację paczek, a także strategia zarządzania zapasami oraz obsługi reklamacji i zwrotów. Stąd też wynika przekonanie, że doświadczenie i specjalistyczna wiedza ekspertów zajmujących się optymalizacją procesów logistycznych w magazynie stanowią kluczowy czynnik sukcesu w branży e-commerce.

 • Redukcja błędów pracowniczych
 • Automatyczne akcje w magazynie
 • Szybkie wydruki dokumentów sprzedażowych
 • Sprawny i natychmiastowy wydruk etykiet wysyłkowych
 • Oszczędność w zużyciu papieru 

Kompleksowa optymalizacja działań

Przy dużej liczbie wysyłek nie wystarczy więc tylko nowoczesne oprogramowanie sklepu, aby zapobiec problemom. Działaj na wielu płaszczyznach – szukaj systemów magazynowych, które zaprowadzą porządek w przestrzeni magazynowej. Strategiczne rozmieszczenie asortymentu w magazynie spowoduje maksymalną oszczędność czasu i zasobów. 

Dzięki wykorzystaniu systemu Sellasist WMS, możesz efektywnie zorganizować swoje magazyny, rozmieszczając artykuły wielkogabarytowe na niższych półkach regałów (o dobrym dostępie do zbierania), natomiast te o mniejszych gabarytach na wyższych poziomach. Towary o wysokim wskaźniku rotacji są umieszczone na łatwo dostępnych półkach. Wszystkie półki oznaczysz za pomocą kodów kreskowych wygenerowanych w asystencie Sellasist. Dzięki temu możliwe będzie skanowanie kodów kreskowych skanerami standardowymi lub na palec, kolektorami lub nawet aparatem fotograficznym smartfona. 

Oferowane przez nas rozwiązanie jest niezwykle doceniane przez klientów, szczególnie tych, którzy na początku sceptycznie podchodzili do reorganizacji działającego magazynu. Po wdrożeniu okazuje się jednak, że Sellasist WMS to system optymalizujący i niezwykle upraszczający pracę, który wpływa pozytywnie na proces kompletacji towaru. Nie zapominajmy również, że udogodnienia techniczne, związane z aspektem wizualnym magazynu, czyli – przestrzeń, windy do zasilania stocku, taśmociągi i in. pozwalają na wdrożenie jednego z najnowocześniejszych systemów kompletacji zamówień pochodzących z różnych źródeł.

Stanowiska pracy w oferowanym przez nas systemie WMS wymagają wyposażenia w standardowy sprzęt, czyli laptop bądź komputer stacjonarny, urządzenie skanujące, drukarkę (zsynchronizowaną z naszym darmowym systemem automatycznego drukowania Sellasist Cloud Print). Oferujemy narzędzia OMS, które pozwolą pracownikowi magazynu na trzykrotnie szybsze wykonywanie zleconych zadań. Jego przewodnikiem będzie system WMS wdrożony do magazynu.

Przykład zastosowania Sellasist WMS w magazynie

 1. Klient zamawia produkty w sklepie internetowym – przy finalizacji zamówienia zostaje utworzone Zamówienie 123.
 2. Zamówienie 123 jest zaimportowane do Sellasist i posiada wcześniej skonfigurowany status – Nowe.

TRYB ZBIERANIA SELLASIST WMS

TRYB ZBIERANIA SELLASIST WMS

 1. Po opłaceniu zamówienia jest ono zaimportowane do Sellasist WMS i oznaczone statusem: Do kompletacji oraz jednocześnie w aplikacji na kolektorze Zbieraczowi pojawia się na liście zamówień – Zamówienie 123.
 2. Zbieracz rozpoczyna kompletację zamówienia, skanując kody kreskowe kolektorem.
 3. Po zebraniu ostatniego produktu z Zamówienia 123, status zmienia się automatycznie na Zebrane i zamówienie przechodzi do kolejnego trybu.

TRYB PAKOWANIA ZAMÓWIEŃ SELLASIST WMS

TRYB PAKOWANIA ZAMÓWIEŃ SELLASIST WMS

 1. Na liście zamówień Pakowacza pojawia się skompletowane zamówienie 123. Przystępuje on do skanowania produktów.
 2. W momencie skanowania ostatniego produktu z Zamówienia 123, Sellasist WMS uruchamia automatyczną akcję drukowania faktury VAT i etykiety nadawczej. 
 3. Po spakowaniu Pakowacz zmienia status Zamówienia 123 jako Gotowe do wysyłki.
 4. Informacja o statusie i numerze przesyłki jest automatycznie przesyłana do Sellasist i może być wysłana do Klienta ostatecznego, w celu śledzenia przesyłki.

Aby zarządzanie zamówieniami było płynne, należy wziąć pod uwagę również aspekt zarządzania zwrotami i reklamacjami, co z naszym Sellasist WMS stanie się niezwykle sprawne

3/5 - (4 votes)

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymaga pola oznaczone są *