Poradnik sprzedawcyPrawo w e-commerce

Unijny pakiet VAT dla e-commerce – jakie przyniesie zmiany? Tłumaczymy w prostych słowach

Unijny pakiet VAT dla e-commerce – jakie przyniesie zmiany?

Masz sklep internetowy w Polsce i sprzedajesz produkty za granicą? Wysyłasz zamówienia dla polskich klientów z magazynu zlokalizowanego w innym kraju wspólnotowym? Sprzedajesz produkty na Allegro zagranicznym klientom? Importujesz towar z krajów spoza wspólnoty? Jeśli na któreś z pytań odpowiedziałeś twierdząco, ten artykuł jest dla Ciebie. Unia Europejska wprowadziła pakiet VAT dla sprzedawców internetowych. Poznaj VAT OSS (one stop shop) i zobacz, jaką zmianę wprowadzi w Twojej firmie od 1 lipca 2021 roku.

Kogo obejmie implementacja unijnego pakietu VAT dla e-commerce?

Unijny pakiet wprowadza zmiany dotyczące sprzedaży wysyłkowej B2C na odległość w krajach Unii Europejskiej. Znosi także brak opodatkowania dla małych przesyłek z państw trzecich. Poza tym reorganizuje system MOSS – przekształca go w OSS i wprowadza nowe zasady opodatkowania dostaw za pośrednictwem interfejsów elektronicznych. Unijny pakiet ma być przyjazny dla przedsiębiorców z Unii Europejskiej i wyrównywać konkurencyjność względem towarów pochodzących z krajów trzecich. Do tej pory przesyłki np. z Chin i Tajwanu, które nie przekraczały 22 euro, były zwolnione z opodatkowania. W ten sposób 1 miliard podatku w 2015 roku nie trafił do budżetów krajów unijnych. 

Sprawdź, czy nowy podatek Cię obejmie. VAT OSS przeznaczony jest dla:

  • Firm mających siedzibę w Unii Europejskiej, które dokonują transgranicznych dostaw usług dla osób fizycznych lub sprzedaży towarów na odległość do krajów unijnych
  • Firm niemających siedziby w UE dokonujących sprzedaży towarów na odległość konsumentom z państw członkowskich
  • Operatorów elektronicznych interfejsów ułatwiających dostawę towarów zagranicę lub z zagranicy

Co zmienia unijny pakiet VAT dla e-commerce?

Do tej pory dla firm działających na rzecz konsumentów zagranicznych funkcjonował VAT MOSS, który obejmował podmioty świadczące usługi telekomunikacyjne, nadawcze i elektroniczne. Unijny pakiet VAT dla e-commerce przynosi duże zmiany. Przede wszystkim dlatego, że swoim podatkiem obejmuje zarówno grupę sprzedawców internetowych, sprzedających towary dla osób fizycznych z krajów unijnych, jak i platformy internetowe, takie jak Allegro. 

Co więcej, obecnie funkcjonująca sprzedaż wysyłkowa (z i na terytorium kraju) zastąpiono pojęciem Wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (WSTO). Próg powyżej, którego podmiot musi zarejestrować się i zapłacić VAT w państwie członkowskim kupującego zostaje zmniejszony do limitu 10 tysięcy euro. Dla przedsiębiorców posiadających siedzibę tylko w Polsce kwota ta wynosi 42 tysiące zł rocznie. Wcześniej, limity te uzależnione były od polityki państwa członkowskiego. Wahały się one w przedziale 25-100 tysięcy euro – górny próg obowiązywał np. w sąsiednich Niemczech. Tak naprawdę więc polski sprzedawca internetowy mógł mieć obroty sięgające kilkuset tysięcy złotych. Ale jeśli nie przekraczały one limitów w konkretnym państwie, nadal mógł rozliczać wszystkie sprzedaże z polską stawką VAT.

W jaki sposób należy rozliczać się z nowych limitów VAT?

Trzeba tutaj zaznaczyć, że najprawdopodobniej próg obowiązujący od 1 lipca 2021 roku będzie liczony dla wszystkich krajów łącznie. Załóżmy więc, że firma A ma klientów B2C głównie w Niemczech (łączna sprzedaż roczna wynosi 34 tys. zł). Wysyła jednak również towar do Belgii (2 tys. zł) i Francji (8 tys. zł). Oznacza to, że powinna zarejestrować się w obcym urzędzie i zapłacić VAT w państwie członkowskim kupującego. Jak widać, limit 10 tysięcy euro jest więc stosunkowo niski. 

Tutaj pojawia się system OSS, który ma ułatwiać przedsiębiorcom płacenie podatków. Aby sprzedawca nie rejestrował się w każdym państwie, do którego wysyła przesyłki w ramach WSTO, stworzono system OSS. Dzięki tej procedurze wystarczy, że złożysz deklarację jedynie w państwie identyfikacji. A następnie wpłacisz całościowy podatek obliczony według stawek Polski i innych krajów, a polski urząd rozliczy się za Ciebie z urzędami skarbowymi innych państw. 

Unijny pakiet VAT dla e-commerce – jakie przyniesie zmiany? Tłumaczymy w prostych słowach, Blog Sellasist

Deklarację należy złożyć kwartalnie, do końca miesiąca po kwartale. Rejestracja w systemie OSS możliwa jest od 1 kwietnia 2021 roku przez platformę podatki.gov.pl. Należy wypełnić formularz VIU-R, w którym przedsiębiorca zgadza się na korzystanie z procedury unijnej, wpisuje nazwę państwa i numer identyfikacyjny VAT. Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z procedury OSS, wszystkie sprzedaże na odległość musisz deklarować w tym systemie. Natomiast sprzedaż B2B w ramach WSTO, czyli np. wysyłka z hurtowni w Niemczech do Twojego magazynu w Polsce, będzie rozliczana w kraju identyfikacji. 

Co z importem towarów poza granicami Unii Europejskiej?

Dla sprzedawców importujących produkty z krajów pozaunijnych zostało wprowadzone pojęcie SOTI, oznaczające Sprzedaż na odległość towarów importowanych. Wyjątkiem objęto nowe pojazdy lub towary zmontowane i zainstalowane. Wszystkie pozostałe produkty wysyłane z państwa spoza UE do państwa unijnego na rzecz osoby fizycznej podlegają nowemu podatkowi VAT. Sprzedawcy wysyłający paczkę o wartości nieprzekraczającej 150 euro będą mogli skorzystać z punktu kompleksowej obsługi importu, czyli IOSS (import one stop shop) do deklarowania i płacenia podatku VAT. 

Zniesione zostanie zwolnienie z podatku VAT w przypadku importu towarów o wartości nieprzekraczającej 22 euro. W przypadku niezarejestrowania w IOSS urzędy celne będą pobierać odpowiedni podatek.

Jak to będzie wyglądało na platformach handlowych np. Allegro?

Unijny pakiet VAT na platformy handlowe nakłada obowiązek podatkowy, ponieważ na mocy nowych przepisów to one w określonych przypadkach stały się stroną w sprzedaży konsumentowi. Oznacza to, że podatek VAT od niektórych transakcji będą rozliczać portale aukcyjne. Jakie to transakcje?

  • Dotyczące sprzedaży towarów o wartości nieprzekraczającej 150 euro, importowanych z krajów trzecich przez podatników unijnych na rzecz konsumentów UE
  • Dotyczące sprzedaży towarów bez limitu wartości, znajdujących się na terenie Unii, ale sprzedawanych przez przedsiębiorcę niemającego siedziby ani stałego miejsca działalności na terytorium Unii

Jeśli chodzi o Allegro, serwis nie zarejestrował się do IOSS. Oznacza to, że gigant nie rozliczy podatku VAT za sprzedających, którzy nadali przesyłki z krajów trzecich. Zmiany natomiast obejmą sprzedających:

  • Posiadających siedzibę poza UE
  • Nieposiadających stałego miejsca prowadzenia działalności dla potrzeb VAT w UE
  • Wysyłających towar konsumentowi z terytorium Unii

Allegro.pl rozliczy transakcje w ramach pakietu eCommerce VAT w momencie, w którym wpłata trafi od kupującego na konto sprzedającego. Odpowiednią kwotę serwis doliczy do faktur wystawianych co miesiąc.

Oceń post

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymaga pola oznaczone są *

8 + szesnaście =